Indeks prędkości opon - co to jest i jak dopasować?

Samochody osobowe na dzień dzisiejszy cieszą się ogromną popularnością. To właśnie dzięki nim bez większych problemów możemy poruszać się z jednego punktu do drugiego. Jednym z ważniejszych elementów są opony, które maksymalizują nasze bezpieczeństwo. Co to jest indeks prędkości opon? Jakie mogą być skutki montażu opon z niewłaściwym indeksem prędkości? W jaki sposób obliczyć indeks prędkości opon? Jak wybrać indeks prędkości i nośności? Czy stosowanie opon o różnych indeksach prędkości jest rozsądne? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Indeks prędkości - co oznacza i czym jest?

Zastanawiasz się, co to jest indeks prędkości opony? Spieszymy z odpowiedzią! Indeks prędkości opon to w praktyce maksymalna dopuszczalna prędkość, jaką może poruszać się dany czterokołowiec, pod maksymalnym obciążeniem, które jest określone na podstawie indeksu nośności. Oba ze wcześniej przytoczonych parametrów są od siebie zależne i w każdej sytuacji powinniśmy brać je pod uwagę. W zależności od znaku, możemy wywnioskować, z jaką maksymalną prędkością może poruszać się dany czterokołowiec. Litera "W" oznacza, że opony nie są przystosowane do jazdy powyżej prędkości wynoszącej 270 km/h. W przypadku zmiany ogumienia na nowe, wskaźnik prędkości ma kluczowe znaczenie.

Co to jest indeks prędkości opon?

Skutki montażu opon z niewłaściwym indeksem prędkości

Co może się stać, jeśli zamontujemy opony z niewłaściwym indeksem prędkości? Odpowiedź na to pytanie z pewnością jest dla wielu bardzo interesująca. Jeśli zlekceważymy symbole prędkości opon, wówczas jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa w trakcie prowadzenia. Kierowanie takiego pojazdu jest zupełnie inne- odmiennie reaguje on na ruchy kierownicą. Istnieje ryzyko wystrzelenia opony, co w konsekwencji może doprowadzić do poważnego wypadku. Warto także wspomnieć o mniej oczywistych kwestiach. Jeśli doszłoby do niekorzystnego zdarzenia drogowego, wówczas istnieje prawdopodobieństwo, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Dodatkowo tracimy gwarancję na zakupione opony. W niektórych przypadkach policjant podczas rutynowej kontrolo może ukarać nas mandatem, jednakże do takich sytuacji dochodzi stosunkowo rzadko.

Indeksy opon - prędkości

W zależności od oznaczenia, możemy poruszać się z inną maksymalną prędkością. Zastanawiasz się, w jaki sposób oblicza się indeks prędkości opon samochodowych? Wszystko odbywa się na podstawie zaawansowanych testów laboratoryjnych. Opona porusza się z prędkością, która zwiększa się o 10 km/h co 10 minut. Na tej podstawie możliwe jest określenie wcześniej wspomnianego paramteru.

Prędkość opon - oznaczenia

Wartość indeksu prędkości oznaczana jest przez kolejne litery alfabetu. W konsekwencji najniższa prędkość to litera "A", natomiast najwyższa- "(Y)". Każdy z typów pojazdów posiada odmienne oznaczenia, co z kolei prowadzi do tego, że dopuszczalne prędkości są odmienne. Egzotyczne czterokołowce sportowe z oznaczeniem "(Y)" mogą przekroczyć barierę 300 km/h, zapewniając przy tym możliwie największe bezpieczeństwo.

Indeks prędkości opon samochodowych

Tabela indeksu prędkości

Symbol km/h
A1 5
A2 10
A3 15
A4 20
A5 25
A6 30
A7 35
A8 40
B 50
C 60
D 65
Symbol km/h
E 70
F 80
G 90
J 100
K 110
L 120
M 130
N 140
P 150
Q 160
R 170
Symbol km/h
S 180
T 190
U 200
H 210
V 240
W 270
Y 300
   
   
VR > 210
ZR > 240

Jaki indeks prędkości wybrać?

Należy pamiętać o tym, aby indeksy opon letnich nie były niższe niż wyznaczone- tylko w taki sposób jesteśmy w stanie zmaksymalizować własne bezpieczeństwo. Istnieje specjalna tabela indeksów prędkości, na podstawie której jesteśmy w stanie wywnioskować, z jaką maksymalną prędkością możemy poruszać się po drodze, aby jazda była w pełni bezpieczna i nie stanowiła ryzyka dla innych uczestników drogowych.

Opony zimowe - indeks prędkości

Nieco inaczej wygląda kwestia indeksu prędkości w przypadku opon zimowych. Dokładne zasady zostały uregulowane zarówno przez przepisy Unii Europejskiej, jak i przez Polski Kodeks Drogowy (PKD). Zgodnie z tamtejszymi informacjami, możliwe jest stosowanie niższych indeksów prędkości w przypadku opon zimowych. Wartość ta nie może być jednak niższa niż Q (160 km/h). Jeśli opony z niższym indeksem prędkości zostały zamontowane w pojeździe, wówczas musimy zaopatrzyć się w odpowiednie oznaczenie, które będzie widoczne dla kierowcy.

Używanie opon o różnych indeksach prędkości - czy można tak robić?

Część osób z pewnością zastanawia się czy możliwe jest używanie opon o różnych indeksach prędkości. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Pewne jest, że takie rozwiązanie nie jest zalecane. Jeśli jednak już dochodzi do takiej sytuacji, powinniśmy pamiętać o tym, aby opony niższej wartości przełożyć na przednią oś pojazdu (niezależnie od tego czy samochód ma napęd na przednie czy tylne koła). Dzięki temu możliwe jest zapobieganie nadsterowności auta, a to uchroni nas przed niebezpiecznym wypadkiem. Istotne jest, aby każda z opon miała odpowiedni indeks prędkości. Nie należy przekraczać maksymalnych prędkości, które znajdziemy w specjalnych tabelach, w przeciwnym wypadku istnieje duże niebezpieczeństwo losowego zdarzenia. Pomimo wszystko kierowcom zaleca się używanie opon tego samego typu, a także o takim samym indeksie prędkości, dzięki czemu unikniemy ryzykownych incydentów na drodze.