Opony letnie

Opony letnie towarzyszą polskim kierowcom przez ponad 6 miesięcy w roku. Ich wybór będzie mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy podczas codziennych dojazdów do pracy, wypadów za miasto czy wakacyjnych wycieczek.

Jakie opony letnie wybrać?

To właśnie stan i jakość opon letnich grają kluczową rolę w tym, jak zachowa się samochód na letniej trasie. Jeśli nie zapewnisz samochodowi odpowiedniej przyczepności, umiejętności kierowcy czy systemy bezpieczeństwa schodzą na dalszy plan. Warto zatem zatroszczyć się o najlepsze opony letnie w budżecie, który masz do dyspozycji. Możesz zdecydować się zarówno na najtańsze opony produkcji chińskiej, jak i oryginalne opony letnie od najlepszych światowych producentów. Radzimy jednak unikać kupowania opon używanych, gdyż ich jakość może pozostawiać dużo do życzenia.

Ranking opon letnich

U nas znajdziesz zestawienie najlepszych opon letnich na rynku. Pokażemy Ci najlepszych producentów opon do każdego rodzaju samochodu, tak aby maksymalnie ułatwić wybór. Sprawdź nasz ranking opon letnich, a dowiesz się w jakie modele warto zainwestować!

Rozmiary opon letnich

Pamiętaj, aby rozmiar kupowanych opon letnich był zgodny z zaleceniami producenta Twojego samochodu. Możesz używać tzw. zamienników, ale wybierz tylko te o niewielkich odchyleniach. Wysokość zamienników opon letnich może się różnić maksymalnie o 2% w stosunku do oryginalnego rozmiaru. Miej też na uwadze, że stosowanie zamienników może spowodować przekłamanie pracy licznika prędkości czy zwiększać zużycie paliwa. Gdy tylko masz taką możliwość - najlepiej wybierz rozmiar zalecany przez producenta. Jeśli natomiast masz wątpliwości odnośnie wyboru - skontaktuj się z nami, a pomożemy znaleźć idealne opony letnie do Twojego auta. Najpopularniejsze rozmiary opon letnich, jakie u nas znajdziesz to:

Ceny opon letnich

Pewnie zastanawiasz się ile kosztują opony letnie. Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od rodzaju samochodu oraz Twoich potrzeb. Jeśli chodzi o koszty, możemy wyróżnić trzy podstawowe klasy opon letnich:

  • opony klasy budżetowej (ekonomicznej),
  • opony klasy średniej,
  • opony klasy premium.
Każda z nich będzie mieć swoje wewnętrzne przedziały cenowe, z różnym stosunkiem ceny do jakości. Możemy jednak przyjąć, że średni koszt opon letnich zamyka się w cenie od 100zł za najtańsze do ok. 1000zł za opony letnie premium. W pewnym uproszczeniu, droższe opony oznaczają lepsze warunki jazdy. Jeśli dysponujesz odpowiednim budżetem oraz dużo i często jeździsz poza miastem - bez wyrzutów sumienia możesz inwestować w opony klasy premium. Z kolei do umiarkowanej jazdy w mieście i przy niewielkich przebiegach możesz wybrać tańsze modele - prawdopodobnie nie odczujesz wielkiej różnicy.

Rodzaje opon letnich

Podstawową klasyfikacją opon letnich są rodzaje bieżnika. W tym przypadku opony będą się różnić ceną, zastosowaniem do różnych typów aut oraz wpływem na zachowanie samochodu na drodze. Ze względu na typ bieżnika możemy wyróżnić trzy rodzaje opon:

Opony symetryczne

Opony symetryczne najprostszy i najtańszy w produkcji rodzaj opon. Można go rozpoznać, jak sama nazwa wskazuje, po symetrii układu bloków i rowków. Ten typ opon jest powszechnie stosowany w samochodach miejskich i kompaktowych o niewielkiej mocy. Głównymi zaletami opon letnich symetrycznych są: atrakcyjna cena, dobra wytrzymałość i niskie opory toczenia przekładające się na mniejsze spalanie. Ten wzór stosowany jest najczęściej w oponach letnich, w oponach zimowych nie sprawdza już się tak dobrze.

Opona letnia symetryczna
Opona letnia symetryczna

Opony asymetryczne

Opony asymetryczne nowoczesny i coraz popularniejszy rodzaj opon. Rzeźba opon asymetrycznych rózni się po lewej i prawej stronie bieżnika. Po wewnętrznej stronie wzór został zaprojektowany z myślą o lepszym odprowadzaniu wody i zachowaniu dobrej przyczepności na mokrej nawierzchni, a zewnętrzna strona odpowiada za przyczepność na zakrętach i bezpieczeństwo jazdy na suchej drodze. Letnie opony asymetryczne należy montować wg oznaczenia umieszczonego na bokach opony (INSIDE/OUTSIDE). Ich głównym minusem jest wysoka cena.

Opona letnia asymetryczna
Opona letnia asymetryczna

Opony kierunkowe

Opony kierunkowe można je rozpoznać po bieżniku ułożonym na kształt litery V, czyli tzw. “wzorem w jodełkę”. Jest to bardziej zaawansowany rodzaj bieżnika niż opony symetryczne i może być stosowany zarówno w oponach letnich, jak i zimowych. Rowki bieżnika kierunkowego są ułożone symetrycznie i ustawione względem siebie pod tym samym kątem, co zapewnia stabilność i świetne właściwości trakcyjne tych opon. Letnie opony kierunkowe sprawdzają się bardzo dobrze na mokrej nawierzchni i pozwalają na precyzyjne hamowanie - często stosuje się je w samochodach sportowych oraz o dużej mocy. Ich minusem może być głośna praca oraz podatność na "ząbkowanie". Należy je zakładać zgodnie z kierunkiem jazdy.

Opona letnia kierunkowa
Opona letnia kierunkowa

Producenci opon letnich

Jeśli potrzebujesz najlepszych opon letnich, rozważ następujących producentów:

Opony letnie - o czym należy pamiętać przy zakupie?

Jeśli przymierzasz się do zakupu nowych opon letnich, zwróć uwagę na oficjalne testy hamowania wykonywane przez niezależne ośrodki badawcze. Będą to np.: ADAC, TCS, Auto Bild oraz ÖAMTC. W ich testach znajdziesz szczegółowe informacje na temat zachowania różnych rodzajów opon letnich. Możesz też sprawdzić artykuły w czasopismach motoryzacyjnych i na znanych portalach branżowych.

Przyczepność opon jest istotna, ale to nie jedyne kryterium. Jeśli wybierasz opony letnie, nie zapomnij sprawdzić informacji na temat cichej pracy, trwałości, stabilności, a także efektywności paliwowej. Miej też na uwadze indeks nośności oraz prędkości - mają one kluczowe znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Są to wartości zależne od masy Twojego samochodu oraz średniej prędkości, z jaką jeździsz. Producenci wyznaczają odpowiednie limity tych wskaźników dla każdego modelu samochodu. W żadnym wypadku nie należy stosować niższych wskaźników niż homologowane. Jest to nie tylko wyjątkowo niebezpieczne, ale też karalne. Co więcej, jeśli Twoje opony letnie nie spełniają minimalnych wymagań, w przypadku kolizji ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Stosowanie wyższych wskaźników jest dozwolone i wpływa na większą stabilność jazdy na wprost.

Etykieta opony letniej
Etykieta opony letniej

Zadbaj o nowe opony letnie

Aby przedłużyć żywotność opon letnich konieczna jest ich właściwa konserwacja i przechowywanie. Jest to temat na osobny, długi artykuł, ale w pewnym uproszczeniu: pamiętaj o wyważeniu opon, unikaj jazdy na zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniu i przechowuj je w odpowiednich warunkach. Regularnie sprawdzaj stan ogumienia, a jeśli wykryjesz jakieś nieprawidłowości - nie zwlekaj z wymianą.

Opony letnie - najczęściej zadawane pytania

Eksperci zalecają wymianę opon na letnie w momencie, gdy średnia temperatura przekracza 7°C. Nie warto jednak śpieszyć się z wymianą i wracać do opon letnich już podczas pierwszych ciepłych dni - w dzisiejszych czasach wiosenna pogoda często zaskakuje. W praktyce oznacza to, że na oponach letnich jeździmy średnio od kwietnia do października.