Opony zimowe

Opony zimowe muszą być bezpieczne i niezawodne, by sprawdzić się nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach pogodowych. Droga hamowania na mokrej/oblodzonej nawierzchni znacząco się skraca. Nic więc dziwnego, że aż 14 krajów UE traktuje opony zimowe jako obowiązkowe podczas chłodniejszych miesięcy.

Jakie opony zimowe wybrać?

Jeśli nie wiesz, jakie opony zimowe wybrać - zacznij od zapoznania się z rankingami niezależnych organizacji. Dzięki temu uzyskasz wgląd w obiektywne oceny ekspertów i zyskasz wartościowy punkt odniesienia dla swoich poszukiwań. Warto zwrócić uwagę na niemiecki automobilklub ADAC, który weryfikuje zachowanie opon zimowych na suchej, mokrej i oblodzonej nawierzchni, ocenia jazdę po śniegu, określa poziom hałasu jaki generują opony podczas jazdy, a także weryfikuje odporność ogumienia na zużycie czy ich wpływ na oszczędność paliwa.

Ranking opon zimowych

Wybierając opony zimowe, koniecznie zapoznaj się też z aktualnymi rankingami. Będzie to świetna opcja na początek badania rynku, gdy jeszcze nie wiesz jakie opony zimowe będą najlepsze a nie chcesz przekopywać się przez długie, branżowe podsumowania. Znajdziesz je także na naszej stronie.


Deprecated: Return type of Nokaut\ApiKit\Collection\CollectionAbstract::count() should either be compatible with Countable::count(): int, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /home/rlinkhmc/domains/jakie-opony.pl/public_html/vendor/nokaut/api-kit/src/Collection/CollectionAbstract.php on line 37

Deprecated: Return type of Nokaut\ApiKit\Collection\CollectionAbstract::getIterator() should either be compatible with IteratorAggregate::getIterator(): Traversable, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /home/rlinkhmc/domains/jakie-opony.pl/public_html/vendor/nokaut/api-kit/src/Collection/CollectionAbstract.php on line 50

Opona zimowe 1x opona zimowa

1x opona zimowa 225/55R17 Michelin Alpin 5 97H

Opona zimowe Bridgestone Blizzak LM 005 (

Bridgestone Blizzak LM 005 ( 215/60 R17 96H EVc )

Rozmiary opon zimowych

Czy rozmiar opon zimowych powinien być taki sam, jak letnich? Formalnie rzecz biorąc, rozmiar opon powinien być przede wszystkim zgodny z zaleceniami producenta Twojego samochodu. Jednakże, w przypadku opon zimowych panuje przekonanie, że to węższe niż standardowo opony sprawdzą się lepiej podczas zimowych miesięcy. Pamiętajmy jednak, że w warunkach zimowych wykorzystanie możliwości opon jest kluczowe dla prawidłowego zachowania się pojazdu na drodze. Rozmiar zalecany przez producenta będzie tu najlepszą opcją. Większość ekspertów rekomenduje właśnie takie rozwiązanie, czyli stosowanie takiego samego rozmiaru opon przez cały rok. U nas znajdziesz najpopularniejsze rozmiary opon zimowych:

Ceny opon zimowych

Ile kosztują opony zimowe? Otóż koszt ich zakupu będzie się różnić w zależności od klasy, i producenta. Powszechnie wyróżnia się trzy klasy opon w oparciu o ich ceny:

  • opony klasy budżetowej (ekonomicznej),
  • opony klasy średniej,
  • opony klasy premium.
Jeśli Twoje podróże ograniczają się do przejażdżek po mieście, nie musisz inwestować ogromnych kwot w opony zimowe i model budżetowy powinien być wystarczający. Jednakże, wielbiciele zimowych wycieczek w góry lub osoby, które często podróżują zdecydowanie powinny zainteresować się oponami klasy średniej i premium.

opona zimowa Goodyear UltraGrip Performance GEN-1 (

Rodzaje opon zimowych

Podstawowym kryterium według którego dzielimy opony jest rodzaj bieżnika. Nie inaczej jest w przypadku typowych opon zimowych. Możemy tu wyróżnić:

Bieżnik symetryczny

Bieżnik symetryczny tani i łatwy w montażu, ale ze względu na gorsze właściwości coraz rzadziej spotykany w oponach zimowych. Charakteryzuje się symetrycznym układem bloków i rowków. Stosuje się go głównie w oponach przeznaczonych do samochodów o niewielkiej mocy, na mało wymagające, miejskie trasy.

Opona zimowa symetryczna
Opona zimowa symetryczna

Bieżnik asymetryczny

Bieżnik asymetryczny jego znakiem charakterystycznym jest rzeźba różniąca się po każdej stronie opony. Asymetryczne ogumienie posiada odpowiednie oznaczenia, które pomogą w prawidłowym montażu - INSIDE wskazuje stronę wewnętrzną, a OUTSIDE zewnętrzną. Ma to kluczowe znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy, gdyż wewnętrzna strona bieżnika odpowiada za odprowadzanie wody, parametry trakcyjne oraz przyczepność podłużną, a zewnętrzna gwarantuje świetną stabilność na zakrętach, poprawia trakcję boczną oraz zapobiega zużyciu żeber bocznych opony.

Opona zimowa asymetryczna
Opona zimowa asymetryczna

Bieżnik kierunkowy

Bieżnik kierunkowy najpopularniejszy rodzaj bieżnika w oponach zimowych. Bieżnik kierunkowy ma kształt zbliżony do litery V i często jest określany mianem tzw. "jodełki". Na boku opony ma wyznaczony kierunek toczenia, o którym należy pamiętać podczas montażu. To właśnie dzięki kształtowi bieżnika zimowe opony kierunkowe "wypychają" warstwy śniegu spod bieżnika i zwiększają przyczepność nawet w trudnym terenie.

Opona zimowa kierunkowa
Opona zimowa kierunkowa

Producenci opon zimowych

Większość producentów ma w swojej ofercie szeroki wybór opon zimowych. Nasze rekomendacje najlepszych producentów możemy podzielić na:

Opony zimowe a opony letnie

Podstawową różnicą pomiędzy oponami zimowymi a letnimi jest rodzaj gumy używanej do ich produkcji. Mieszanka wykorzystywana do opon zimowych ma większą domieszkę kauczuku i krzemionki, a tym samym jest bardziej miękka. Jest technologicznie przystosowana do niskich temperatur i doskonale sprawdzi się zimą, ale latem już niekoniecznie. Nie zapewni bowiem odpowiedniej przyczepności. Drugą znaczącą różnicą jest głębokość bieżnika - w oponach zimowych jest on głębszy, by skutecznie odprowadzać śnieg i błoto spod kół samochodu.

Opony zimowe a letnie
Po lewej stronie opona letnia Goodyear Efficientgrip Performance, po prawej opona zimowa Hankook Winter i*cept evo2 W320

Na co zwracać uwagę przy zakupie opon zimowych?

Wybierając opony zimowe nie sugeruj się wyłącznie ceną i nie wybieraj najtańszego możliwego modelu. Twoje bezpieczeństwo powinno być priorytetem, nawet podczas ciepłych, pozbawionych śniegu zim.

Kupując opony zimowe zwróć uwagę na ich rozmiar, a także indeksy prędkości i nośności. Zalecenia producenta w tym zakresie znajdziesz w instrukcji samochodu lub wyszukując rekomendacje w sieci. Jeśli możesz sobie pozwolić na lepsze opony, zdecydowanie polecamy wybór tych o bieżniku kierunkowym lub asymetrycznym - w porównaniu do tanich bieżników symetrycznych będa dużo lepszym wyborem na zimowe drogi.

W temacie indeksu prędkości warto zaznaczyć, iż musi być on przynajmniej równy oryginalnemu indeksowi homologacji. W przeciwnym razie, podczas potencjalnej stłuczki firma ubezpieczeniowa ma prawo odmówić Ci odszkodowania, możesz też zostać uznany współwinnym kolizji.

Etykieta opony zimowej
Etykieta opony zimowej

Zadbaj o opony zimowe

Odpowiednia konserwacja i przechowywanie opon zimowych są kluczowe dla trwałości ogumienia. Pierwszym krokiem po każdym sezonie powinno być dokładne umycie i wyczyszczenie opon, a następnie weryfikacja, czy wciąż nadają się do użytku. Jeśli nie, być może nie ma sensu ich magazynować, a na kolejny sezon najlepiej kupić nowe. Po osuszeniu opony należy zakonserwować i można wstawić je do garażu.

Opony zimowe - najczęściej zadawane pytania

Powszechne w naszym kraju przekonanie, że opony zimowe zakładamy dopiero gdy pojawi się śnieg... jest błędne. Wprawdzie w przeciwieństwie do wielu krajów europejskich, w Polsce nie obowiązuje odgórny nakaz zmiany opon, nie oznacza to jednak, że sprawę można zignorować lub czekać na ostatnią chwilę. Jeśli nie posiadamy opon całorocznych, przy spadku średnich temperatur poniżej 7 stopni Celsjusza należy wymienić opony letnie na ich zimowe odpowiedniki.